Budujme imunitu komplexně

autor: | Zář 17, 2021 | Strava, Zamyšlení, Zdraví

Budujme imunitu komplexně

V článku se dozvíte:

• Proč nedoporučuji otužování?
• Dechové testy, jak na tom jste s metabolismem CO2?
• Proč citron není vhodný na doplnění vitamínu C?

Chcete-li posílit své zdraví = imunitu, nevyřeší to za vás vitamín C. Ten vám pomůže, ale příčina častých nemocí ve smyslu tzv. snížené imunity je komplexní. Neberte na lehkou váhu pilíře zdraví níže.

Spánek

Prospíme 1/3 dne, třetinu roku. Je to základ jakéholi biorytmu. V momentě, kdy je rozladěný nic NEMŮŽE fungovat správně. Celý princip zdraví je v tom, že si spokojeně žijeme. Podívejte se na zvířátka, která volně žijí, nejsou samy od sebe nemocná. My jsme akorát víc myslící zvířátka.

Spánkový dluh si tvoříte pokud ponocujete, cítíte se přes den unavení, potřebujete hodně stimulantů k práci. Doplácí se spaním před půlnocí, nedoženete spaním do oběda. Tím akorát více narušujete biorytmus.

Pokud cítíte, že spánek je vaše téma, zamyslete se proč s ním nejste spokojeni. Máte moc práce? Honí se vám hlavou myšlenky? Máte práci na směny? Budí vás sny? Budí vás na toaletu?

Vyřešte problém způsobující nespavost. Článek o nespavosti v časopise Vlasta zde.

The Cutest Photos of Sleeping Cats

Jídlo a pití

Zde opravdu záleží, jestli váše stravování vypadá:

káva-banán-kuře s brambory-káva-keksy-chleba se šunkou

nebo

oveská kaše se skořicí, oříšky – zeleninový vývar, červená čočka na cibulce a pórku, rýže – chleba s cizrnovou pomazánkou.

Nadměrné množství živočišných produktů (maso, masné výrobky, mléko, mléčné výrobky, vejce) zatěžuje organismus a vysiluje. Spotřebovávají se minerální látky na metabolizaci a dlouhodobá konzumace vede k degenerativním onemocněním (tzv. překyselení). Uvědomujete si, že toto jídlo je ze zvířátek? Že zvířátka by chtěly žít svobodně jako my?

Nadměrné množství čerstvých potravin, tzv. chladné povahy, oslabuje v chladném období organismus – ovoce, zelenina, smoothie. Zjednodušeně řečeno trávení spotřebovává více energie než kolik z potravy může dostat. To je případ nezdravého veganského jídelníčku. Setkávám se s tím jako certifikovaný poradce veganů (zde databáze). Vycházím z tisicileté historie východní dietologie, ne dobových trendů. Bohužel televize a tisk rozumí tématu povrchně a tak kopírují všeobecná doporučení. Citrusy v našem podnebí více ochlazují, narozdíl od sibiřských bylin, ve kterých jsou účinné látky více koncentrovanější.
Proč jíte hodně syrové ovoce a zeleniny? Kvůli přesvědčení, že je to zdravé? Cítíte se nemocní? Kvůli toho, že jste si to přečetli nebo slyšeli?

Nadměrné množství kávy a sladkostí nebo alkoholu. Těch, co se to týká asi vědí proč. Kromě toho, že zatěžují metabolismus, vedou k demineralizaci jsou kofein a cukr drogy. Tedy ptejte se sami sebe, před čím utíkáte?

Nedostatek obilovin a luštěnin. Buňky spalují glukózu v přítomnosti kyslíku. Jídlo a dýchání nás živí. Glukózu jako molekulu získáváme štěpením z větších molekul glukózy = polysacharidů. Ty stravitelné využíváme my a ty nestravitelné využívají bakterie v trávicím traktu. Více o mikrobiomu v e-booku. Abychom měli glukózu v krvi, musíme strávit polysacharidy. Nejpřirozenější jsou obiloviny a luštěniny. Ty zajišťují také přísun bílkovin, vitamínů a minerálů pro normálně fungující tělo. Je to základ jídelníčku, všechny tradiční kultury to věděly.

Nedostatek čisté vody. Je důležité pít kromě čajů, minerálek, kávy, polévek také čistou vodu. Ta slouží jako rozpouštědlo a díky ní můžeme vylučovat močí přebytečné minerály a sloučeniny ven z těla. Podle typu konstituce člověka pak záleží na objemu pitného režimu, protože čím více se ředíme, tím více bychom neměli zapomínat solit (hlavně element vody).

Obecné stravovací doporučení jsem sepsal ve článku zde: https://martinzulak.cz/blog/2017/08/08/strava-a-piti-obecne/.

Konkrétnější stravovací doporučení dle vaší vlastní tělesné konstituce najdete v placené Klientské knihovně. Zjistíte, jaký jste typ a podle toho můžete vhodně upravit životosprávu a jídelníček, najdete také doporučení k dechových cvičením. Více zde: Klientská knihovna – Portál učebna. Klientská knihovna je dále zaměřena i na psychosomatiku.


Pohyb

Pravidelná aerobní aktivita udržuje v činnosti vaše tělo a tak je jasné, že studie toto hodnotí jako zdraví prospěšné. Tím, že se pohybujete rozhýbáváte krevní a lymfatický oběh. Buňky dostávají živiny a vylučují odpadní látky, udržují se tím fit. Aerobní znamená, že se vašim pracujícím svalům dostává kyslíku, tvoří méně kyseliny mléčné a méně se traumatizují (u nadměrné zátěže). V praxi to vypadá jako svižná chůze, lehké plavání, aerobik a další cvičební programy.

Jak poznáte, že jste v aerobním pásmu? Podle toho, že při vykonávané činnosti dokážete ještě mluvit. Jinak pro matematiky je to 220 mínus váš věk = vaše maximální tepová frekvence.

Dále doporučuji například cvičení pěti Tibeťanů, které zvládnou všechny věkové kategorie, zajišťují posílení i protáhnutí svalových skupin.

Proč necvičíte? Nemáte čas? Chuť? Chcete cvičit a vymlouváte se, podívejte se na to, jestli opravdu cvičit chcete nebo máte přesvědčení, že byste měli…

S pohybem nemají problém lidé konstituce dřevo (mohou ale mít poranění šlach), ohně (soutěživost), horší to je s lenivou zemí. Pochopením sebe sama se můžeme snáze přijmout a pracovat s kartami, které máme ve vínku.

Otužování je nyní moderní trend. Problém je, že v dlouhodobém horizontu životní esenci vyčerpává. Měli by se mu vyhýbat lidé chladné konstituce typu kov a voda. Lidé typu země a oheň jsou na tom lépe. Otužování prokazatelně snižuje nemocnost. Z hlediska čínské medicíny se energie na povrchu posiluje, ovšem na úkor vnitřních rezerv. Vyčerpaní lidé je nemají! Neměli by se otužovat, nejdříve posílit. Stravou, dechem a odpočinkem. Je to kontroverzní téma.


Dech

Dýcháním získáváme kyslík a ten buňka přeměňuje na energii. Vylučujeme CO2 a tím si udržujeme acidobazickou rovnováhu. Problémem je, že stresové dýchání není hluboké, je mělké. Dělá se tak hodně nádechů a výdechů, ale neefektivně. Existují dokonce medicínské názory, že většina nemocí lze vyléčit dechem. Tato myšlenka se rozvíjí především z jógy a nejvíce v Rusku (Butyekova metoda, Frolov). Buteykovu metodu vysvětluji prakticky v placené části Klientské knihovny.

Otestujte se pro začátek takto:

  1. přestaňte hned po normálním výdechu dýchat a začněte si počítat sekundy zádrže dechu
  2. počítejte do doby potřeby nadechnout se
  3. netlačte to, zadržte dech přirozeně do první potřeby se nadechnout
  4. jaký je váš čas v sekundách? Zapište si to a jděte hned na další cvičení:
  1. Dýchejte zhluboka hned teď.
  2. Dýchejte.
  3. Co zvedáte při tom dýchání?
  4. Ramena nebo břicho?

První cvičení ukazuje vaši toleranci CO2, tzn. jak jsou vaše tkáně zdravé a svěží. Pokud jste pod 20sec. je to špatné, mezi 20-30s je to uspokojivé, nad 30s je to dobré. Toto cvičení se dělá tak, že po třech normálních nádeších a výdeších zadržíte dech a počítáte do první touhy se nadechnout. Čím víc budete podvádět v počítání, tím víc si lžete.

Druhé cvičení ukazuje, jestli dýcháte stresově mělce. Má na to vliv, v jakém jste nyní rozpoložení. Doporučuji si průběžně za den všimnout, jestli při dýchání hýbete ramenama nebo břichem. Naprostá většina lidí v ordinacích dýchá „rameny“.

Na dech má vliv i postavení vaší páteře. Krčíte se? Máte ztuhlá ramena? Prohnutý krk nebo bedra? Trčící hrb? Jděte k fyzioterapeutovi a požádejte ho o radu. Cvičte. Nikdo to za vás neudělá.

Co můžu dělat?
Nedýchat celý den v respirátoru… Sledujte typ dýchání přes den a více se soustřeďujte na dýchání do břicha. Povolte ramena. Upravte držení hrudníku pravidelnými krátkými cviky (viz videa z odkazu výše). Dýchejte nosem.
Pokud vás téma dechu zajímá, komplexně vás jím provede certifikovaná koučka Markéta Říhová. Rozvíjet plíce by měli především lidé s konstitucí typu kov.

Nedostatečný metabolismus kyslíku ústí v únavu, k poruchám trávení, chutím na sladké, nespavosti, nechuti ke cvičení, zánětu v těle, civilizačním onemocněním – tlak, cukrovka, atd atd.


Vitamíny a minerály

Tato kategorie se přeceňuje a je to jednoduché, je z ní zisk. Narozdíl od předešlých témat. Minerály důležité pro imunitu jsou především železo, zinek, selen, měď. Normálně by měly být obsaženy v pestré stravě. Díky spěchu ji nemáme nebo máme problémy s trávicím traktem a nedostatečně se vstřebávají. Vitamíny jsou důležité C, D, B, E, A. Čili všechny… Opět ji máme v pestré stravě. Vařením se zcela neničí, pouze se může snížit jejich % v potravě. A například vitamín A je z vařené mrkve lépe vstřebatelný.

Víc bych toto téma zbytečně nenafukoval. Připomenu, že celek je silný tak, jako jeho nejslabší část. Tzn. může vám chybět draslík a je jedno, že máte dostatek železa… Jak říkal dr. Schüssler, zdraví těla je odrazem zdraví buňky a to záleží na vyrovnání deficitu anorganických solí. Toto je mi blízké a proto pracuji s tkáňovými solemi. (Co to je?)


Vztahy

To nejdůležitější na konec. Imunita je o sebelásce. O tom, kolik energie dáváme sobě. Pokud plýtváme svou energií pro druhé, budeme vždy nemocní. Sami jsme bezmocní a proto pomáháme druhým v bezmoci. Zdraví je o tom, že jsme mocní a zodpovědní za své činy.

Vysává vám někdo nebo něco energii? Vše je zrcadlení – Vysáváte vy někomu? Trápí vás někdo nebo něco? Přemýšlíte pořád nad něčím? Jste z něčeho smutní nebo naštvaní? Přemýšlíte moc? To vše vám bere energii.

Proto lze téma vztahů probrat jen na konzultaci, obecné rady jsou málo cílené. Po tom, co si mí klienti vyřeší toto téma je přestávají bolet záda, přestávají být nemocní, unavení a podobně. Nepodceňujte prosím sebe. Dávejte si péči a pak pečujte o druhé. Říct v pravou chvíli druhým NE, je odraz sebelásky. Říkat vždy NE je odraz sobectví. Hodní lidé za takové chování byli v dětství trestání a museli se např. starat o druhé, o matku, dědu, … Jsou naučeni dávat energii druhým.

Strachy nejvíce sužují lidi konstituce typu voda. Ale také pokud jsou narušeny orgány vody = ledviny. To se děje hlavně vyčerpáním životní esence. Když poznáte, jaký jste typ dokážete i lépe určit vztah s člověkem. Např. voda je oslabována dřevem.


Vyčerpání

= slabá imunita, psychika. Jsme neustále atakováni tím být lepší, mít větší efektivitu, více toho stihnout, neselhat, mít vše přesně, rychle. Toto učí rodiče děti a ty zase své děti. Zamyslete se proč?
Toto osobní přesvědčení se převzalo z diktátu moci a systému. Jsme vychovávání jako fredky, abychom byli lidským zdrojem do průmyslového kolosu a zvyšování zisků. Vše jde tak daleko, že je/bude tlak na biohacking, eugenetiku, strojové vylepšení těla. Z důvodu jakého?

Nejsme dost dobří a tak se snažíme stihnout co nejvíc a lépe než ostatní. Z podvědomého pocitu méněcennosti. Tím ztrácíme energii, dáváme ji něčemu jinému. A ztrácíme i hmotnou energii, jsme nedostatečně živeni, chybí nám minerály. Hlavně hořčík, který je z duchovního pohledu minerál klidu a míru. (Více o ztrátách hořčíku zde: https://martinzulak.cz/blog/2021/05/13/horcik/). Nejvíce náchylní na vyčerpaní jsou lidé konstituce typu dřevo, oheň.

Stalo se vám snad, že v době odpočinku byste měli příznaky deficitu hořčíku? Co nejhoršího by se stalo, kdybyste si odpočinuli? …


Proto v mých konzultacích pracuji komplexně od toho, jaká jste tělesná konstituce po to, jak žijete. Není problém v tom, že nepijete dost nebo jíte špatně. Ale proč to děláte? Jaká jsou vaše přesvědčení, vzorce chování? Jaké jsou psychosomatické příčiny vašich problémů? Nadhled a změnu děláme během konzultací.

Ve článku máte hodně zdrojů k přemýšlení. Odebírejte novinky, pokud vás komplexní pohled zajímá nebo se koukněte na podcast.


Jaká jste konstituce?

Jak jíst, jak upravit životosprávu, aby jste pochopili své zdraví? Čemu byste se měli věnovat a čemu naopak vyhnout? Zjistíte v v online kurzu Jak o sebe správně pečovat, který je součástí členské sekce Klientská knihovna – Portál učebna. Více informací zde.