Léčení a co obnáší?

autor: | Srp 23, 2022 | Psychosomatika

Mít zodpovědnost za své zdraví už je více samozřejmé. Co to ale obnáší a co všechno musím při léčení změnit? O tom je tento článek.

Tělo

Úroveň těla léčí všichni lékaři. Medicína se zaměřila na hmotné (biochemicko-fyzikální) příčiny nemocí. Víme, že u obezity se musíme hýbat. U cirhózy jater přestat pít alkohol, apod.
Na úrovni těla potřebujeme zlepšit strukturu, která ovlivňuje funkci. Křivá páteř může způsobovat migrény, bolesti břicha aj. Kratší noha způsobí jiný sklon pánve a přetěžování například ramene. Vliv naší polohy nebo vibrací má vliv na naše zdraví, jako například práce v sedě, s vibračními přístroji, v autě. Tedy stav páteře vnímám jako důležitý, byť mám sám zhrbená záda.

Při práci s tělem se více zaměřujeme na to, co pijeme a jíme. Stav naší výživy. Na to, jak dýcháme. Kde žijeme, jestli nemáme plísně v obydlí nebo chlad. Takovéto informace málokdy řeší medicína a proto řešení převzali alternativní léčitelé.

Úroveň těla je důležitá, nicméně se nesmí přehánět. Zpravidla člověk úzkostlivě řeší diety, doplňky stravy, různé druhy záření, špatné energie apod. V extrému se pak člověk zacyklí a hledá jen příčinu na úrovni těla, takže podstupuje různá vyšetření, o kterých ví více než lékař nebo radiolog. Studuje detaily, může mít pocit, že všichni ostatní tomu nerozumí a dostatečně to neřeší. Takovýmto lidem bude vždy unikat příčina jejich onemocnění, která je v psychosomatice a nikoliv v těle samotném.

Vzorce chování

Díky populárně naučným knihám se začíná rozmáhat trend měnit svůj život díky změně vzorců chování. Každý již chápe, že jsme byli v dětství naprogramování na přijatelné chování a některé prostě vedou k nemocem. Například u obezity málo pohybu a hodně sladkostí jako následek laxního přístupu rodičů. Tedy se zbavuji vzorce chování lenosti, přidávám pravidelný pohyb a využívám znalosti psychologie, jak toto zdravé chování ukotvit v každodenním životě.

Chci-li pravidelně cvičit, abych narovnal páteř. Nebo chci zdravě vařit, tak si vytvořím nové zvyky, které mi s tím pomohou a starých se zbavím. Zní to dobře, málokdo to dotáhne dokonce. A když ano, tak stejně onemocní. Děje se tak kvůli špatné motivaci. Jestliže se cítím špatně a tak jdu hubnout, tak se nutím dělat něco, co jsem dodnes nedělal a mé ego k tomu mělo důvod, proč mi házelo klacky pod nohy.
Úprava vzorců chování, jak já ji vidím, je v přirozené změně. Nevychází ze změny chování, ale z pochopení mého chování a až následně ze změny myšlení, ze změny osobnosti. A takováto osobnost musí být zbavena falešných motivací. Všichni chceme vydělat peníze a být štíhlí, ale proč? Není to autentická potřeba jednotlivce nýbrž masová manipulace společnosti?

Př. špatné výsledky v práci podnikatelky vedly k horším ziskům. Neřešili jsme, jak lépe komunikovat se zákazníky, ale její potlačenou osobnost. Navenek chtěla působit jako dáma a užívat si nadstandardu. Uvnitř však byla smutná z povrchních přátelství takovýchto dam. Horší zisky tak vedly k uškrcování opasku a snižování životního standardu, ztrátu přátelství povrchních dam. Na druhou stranu se cítila dobře při obyčejných procházkách ve špinavých džínách. Vesmír to zařídil tak, aby došlo k léčení jejích dvou protichůdných fragmentů osobnosti. Takže když bychom řešili vyšší zisky a pracovali na změně vzorců chování tímto směrem, tak by to nevedlo k vyléčení, ale naopak do větších depresí. Zisky by se zvýšit nepodařilo, její koncentrace na lepší zisky by způsobovaly opakované pocity selhání a také by ztrácela „přatelství“ povrchních dam. Tedy vše na čem ji zdánlivě záleželo. My jsme na to šli jinak a pochopili jsme její nitro. Odhalili falešnou motivaci a zlepšovali jsme naopak rozvíjení vzorců chování vedoucí nikoliv k vyšším ziskům, ale k lepším vztahům. To vedlo ke zlepšení celkového zdravotního stavu. Jestli povedou také k více penězům nevíme, ale vedou ke štěstí (a to pro klientku nemusí být peníze).

Práce na vzorcích chování je na měsíce.


Vzorce chování jsou ovlivněny našimi emocemi

Psychologové potvrzují, že nejprve se rozhodujeme emočně a až pak logicky. Cítíme-li touhu, jdeme něco udělat. Po tom, co to uděláme se cítíme dobře. Výsledná emoce je pozitivní. Pokud se neucítíme dobře, snažíme se dál. Vše, co děláme vychází z toho, že se cítíme špatně a tak jdeme něco udělat, abychom se cítili dobře. Každý má jiný emoční filtr a tak někomu bude dělat špatně kolega na pracovišti a jinému vlastní děti, plat, země ve které žije apod.
Proto, pokud změníme svůj emoční stav, změníme i své chování. Budu-li naštvaný na svou váhu, tak se budu snažit zhubnout a půjdu do posilovny. Budu-li spokojený, tak se nebudu týrat v posilovně, ale půjdu si třeba sednout do parku na lavičku. Jiná emoce vede k jinému vzorci chování. Proto samotná práce se vzorci chování nevede k udržitelné změně. Měníme jen postup, ale nikoliv náladu.

Práce s emocemi je obsáhlé a podceňované téma. V mnoha případech zdánlivě účinné metody jsou neúčinné. Musím vás upozornit, že žádná emoční práce není prima a lážoplážo. Náš život je motivován směrem od utrpení. Velikost tohoto utrpení je rovna naší bolesti a odporem ji prožívat. Čím více se zdráháme čelit naší bolesti, tím více utrpení prožíváme. Více v článku o našem dně – Jak přestat být oběť. Emoční práce obnáší například práci na svých traumatech a zpravidla je potřeba ji dělat s terapeuty. Pokud máte potřebu vše zvládnout sami, tak toto vychází právě z traumatu. Kdy příčin může být více, ale výsledek je nedostatek důvěry vůči druhým lidem. Všechny metody, které vedou pryč od cítění nepříjemných emocí, jsou útěkové strategie před samotnou emoční bolestí. Nechceme ji cítit a tak hledáme pomoc. To je v pořádku. Pokud před ní utíkáme, tak stále potřebujeme pomoc, nikdy se nevyléčíme. Řešením je jít do bolesti a neočekávat nic. Do emoční roviny práce na sobě se člověk dostane po letech práce na sobě. Tato práce je globálně rušena antidepresivy, které emoce vypínají. Takže vznikají lidé, kteří neví, co chtějí, protože jim vlastně chybí emoce.

Nejen myšlenky tvoří emoce

Konečně se dostáváme k práci s myšlenkami. Čili logickou práci, která je rozdílná od té emoční. Všechny knihy a koučové ji upřednostňují. Práce s myšlením je velmi žádaná a sahá od reklamy až po medicínu. Všichni chtějí ovládnout myšlení. No a to je zase chyba motivace… Ovládnout myšlení vychází z potřeby věci měnit, nikoliv plynout a přijímat. A toto nevede k vyléčení, pouze oddálení problému na později. Otočením paradigmatu by došlo k léčení. Řešením je přijetí. Jak říkávám, stačila by jediná kniha do všech vědeckých knihoven na světě. Jmenovala by se Přijetí a měla by jedno slovo…

Práce s myšlenkami je jedna z prvních po práci na těle. Potřebujeme odhalit naše přesvědčení, která nás drží zkrátka. Určitě znáte přísloví, že hlupák se má dobře. Ano, protože nic nesoudí, je hlava otevřená, všemu věří a nepřemýšlí do budoucnosti ani do minulosti. Bere věci, tak jak jsou.
Proč se držíme svých přesvědčení a názorů je jednoduché, držíme si naši identitu = ego = osobnost. Věříme, že jsme kulatí, hloupí, nestojíme za to. A cokoliv by vedlo ke změně smýšlení o sobě, tak odmítáme. Máme strach ze změny. Jsme-li motivováni se změnit, tak dokážeme zvědomovat podvědomé procesy. Myšlenky více vnímáme, pracujeme se svými strachy, vzdáváme se své masky a tím měníme i své emoce.

Budete-li věřit, že uvidět slona přináší štěstí, budete se cítit dobře, pokud ho uvidíte. Ale když uvidíte myš, o které si myslíte, že přináší nemoci, tak se budete cítit špatně. A kdybych vám v dětství řekl, že šáhnete-li na myš, budete mít v životě štěstí, tak se budete naopak cítit dobře. Stačí jedna věta, o které nemusíte ani vědět, ale ovlivňuje celý váš život a zdraví.

Př. paní věnující se v dětství atletice se zájmem o výživu. Její CELÝ život byl ovlivněn tím, že její otec jednou pronesl, že hubená žena je hezká. V emočním světě dítěte se to rovná milovaná a tak udělám vše pro to, aby byla milovaná. V dospělosti to vede do anorexie a vyčerpání.

Práce s myšlenkami je tak těžká, jak silné máte ego a čím chytřejší jste. A proč? Protože se odmítáte pustit svého přesvědčení. Když se povede změnit přesvědčení, zpracovat těžké emoce a dát tělo do rovnováhy, tak dochází k vyléčení. Změnou osobnosti ve všech složkách. Tím, jak myslím, cítím, jak se chovám. Nakonec se mění tělo a z křivé páteře se stává rovná a sebevědomá.

Dovětek

Věda je na dobré úrovni a tak objevujeme původce různých nemocí a pokládáme je za příčinu. Mnoho nemocí má stále nepoznanou příčinu a díky studiu je objevujeme. Ať již známe příčinu nebo ne, může se nemoc opakovat nebo dokonce přetrvávat. Je takzvaně nevyléčitelná. Přesto se lidem podařilo se vyléčit i ze smrtelné rakoviny či nevyléčitelné autoimunity. Takové reálné lidi a jejich příběhy si můžete poslechnout v mém podcastu.
Říkám, že samotná léčba těla nestačí. A i sebelepší klasická nebo alternativní medicína nevede k vyléčení nemoci, pokud nevede ke změnám na všech úrovních osobnosti. Mezioborová spolupráce je přínosná, protože ortoped vám dokáže spravit kloub a psycholog vám pomůže k sebevědomí. Cest je mnoho, jen být ochotný udělat změnu.

Pokud jste ochotni otevřít Pandořinu skříňku a chcete pochopit, proč jste stále nemocní, tak doporučuji mou výzvu zdarma, kde vše lépe vysvětlím a budete mít i různá cvičení k uvědomění. Více zde.