Marihuana, alkohol, cigarety a drogy

autor: | Říj 16, 2022 | Emoce, Zamyšlení, Zdraví

Marihuana je nelegální, alkohol a cigarety jsou legální. Proč drogy ve společnosti jsou a proč je člověk chce užívat?

Poslední roky se stále řeší legalizace marihuany, je to asi okrajové téma, ale přesto důležité pro společnost, protože vlastně ospravedlníme všudepřítomnou vnitřní bolest lidí a nastavíme ji jako normu. Tak, jak se stalo s alkoholem. Tím se zahání žal už od nepaměti a vládnoucím vrstvám je lepší povolit alkohol, který vede k utlumení člověka, než ho zakázat a čelit frustrovanému obyvatelstvu, které má moc revoluce.

Jistě znáte poučky, že měkkými drogami se začíná a končí to tvrdými drogami a smrtí nebo vězením. Ano a proč? Drogu si vybíráme, když se chceme cítit lépe, než se cítíme. Chceme zapomenout na strasti našeho života, odpočinout si nebo se cítit báječně. Tak, jak jsme se ještě necítili. A to je ten problém, který bychom měli řešit. Ne oprávněnost drog, ale proč se k nim vůbec uchylujeme. Je to opět útěk od našich vnitřních problémů.

Vnitřní bolest zaháníme drogami, utíkáme před ní a stavíme se do role oběti. Máme vždy volbu si vybrat, bohužel se pořád cítíme špatně, opuštěni a jaká je nespravedlivost na tom světě. To vše jsou dozvuky traumat z dětství, dozvuky manipulativní výchovy a potlačování osobnosti na úkor poslušnosti. Příběh princezny Diany a dalších šlechticů budiž ukázkou. Prostředí, ve kterém člověk vyrůstá je zásadní pro rozvoj dítěte, potažmo dospělého. Jsme naprogramováni tím, co vidíme, slyšíme a jak se v rodině cítíme. Můžete >mít< všechno, ale když nejste v dětství přijímání (>necítíte< lásku), tak tuto emoční prázdnost si nesete i do dospělosti. Člověk ovšem chce cítit přijetí, spojení a s tím související klid a pocit štěstí. To zažívá jen díky drogám. Což je příklad bohatých. Ti, kteří nejsou bohatí mohou být ještě více traumatizováni okolnostmi v dětství – násilí, křik, fyzické obtěžování, ponižování, atd. Problém je pořád jeden, dítě je v nemilujícím prostředí. Takže všechno, co všichni lidé děláme, je motivováno snahou být milován. Drogy tomu nepomůžou, ale cítíme se méně špatně. A pro někoho, kdo se cítil pořád nahovno je to plus. 

Legální závislosti – káva, cigarety, jídlo, sex, práce,…

Toto všechno jsou akorát společensky přijatelné závislosti. A ty člověk má kvůli tomu, že mu přinášejí dobrý pocit. Průmysl s kávou je jeden z největších na světě. Někde jsem viděl, že třetí největší (bohužel nemám citaci, tak si to neověřím). Tudíž nevěřte studiím, které ukazují kávu jen v dobrém světle. Kouření dle studií také nezpůsobovalo rakovinu…

Káva nám pomáhá překonat vyčerpání, cítíme se lépe koncentrovaní, více si pamatujeme, jsme ve společnosti nebo se jen máme dobře. Skvěle, čili všechno za nějakým cílem. Možná, když se cítíme unavení a nejsme schopni pracovat, cítíme se špatně, nevýkonně, že nejsme dost dobří. Zaháníme tedy tento pocit a snažíme se udržet pracovní tempo s naprosto nezdravě nastavenou společností. Proč si myslíte, že se rozmáhá móda částečných úvazků? Je to jen výsledek dlouhodobého vytížení na to držet rytmus se společností, jenže to nejde a lidé jsou naprosto vyčerpaní, v úzkostech a na pokraji zhroucení.

Vliv látek na schopnost pavouků vytvářet pavučiny

Častou odpovědí na zkrácené úvazky je – že pracovat déle bych nevydržel. Naše práce je měřítkem přijímanosti ve společnosti. Toto vede k destrukci jedince a společnosti. Je to špatně nastavená hodnota, jde to tak daleko, že se to dostává i do pouček psychologie a potřeb člověka. Alfa samec se pozná, jak moc ceněný ve společnosti je. Takže všichni muži se snaží dostat se k moci, aby se mohli pářit. Muži moc necítí, cítíme se bezmocní a tak jdeme za tou mocí, která nám jakože něco dá. Zaplní naši prázdnost, pocit nejistoty a nedůležitosti. Blbost. Psychologie zkoumající ego, bude vždy plavat po hladině. Je potřeba jít do hloubky.

Jídlo a sex – každému je jasné, že se po nich cítíme dobře. Tedy proč to stále dokola neopakovat? Výsledkem je morbidní obezita, nymfomanie. Závislosti a jejich důsledky. Cílem je opět pracovat s příčinou a motivací k těmto činnostem a napravovat jejich nezdravý vztah. Stejně tak výše zmíněná práce je výsledkem naší dlouhodobé vnitřní nespokojenosti. Protože po odvedeném výkonu, hotové práci, úspěšném vyřešení problému, se cítíme spokojeně. A tak to opakujeme. Pánové se pak méně věnují ženám, dětem, sobě, protože jsou vlastně závislí na dobrém pocitu z práce.

Cigarety jsou jedněmi z prvních reakcí na stres v životě. Obvykle začínají v pubertě – období, kdy se chceme vymanit z vlivu rodiny a začít žít samostatně. Obvykle se kouří v partě – společnost, kde jsme přijímáni takoví, jací jsme.

Skrytý důvod závislosti

Ve zbavení se závislosti je důležité hledat důvod, který mě k závislosti vůbec vede. Je hloupost jen přestat užívat drogy, pokud se nevyřeší i důvod, proč je užívám. A ten je silný, bolestivý a nikomu se do něj nechce. Když přestanu se závislostí a nevyřeším příčinu, problém se objeví na jiném místě. Zpravidla přichází nemoci těla a další stěžování si na okolnosti života. Protože svalit vinu na někoho a něco je jednodušší. Kromě strachu se otevírat a být zranitelní, můžeme mít strach i z našeho vzteku. Jeho síla by mohla být tak velká, že bychom někomu ublížili. Ano, strach můžeme mít. Je to výsledek toho, že vztek byl v dětství potlačován a my s ním neumíme zdravě zacházet. Vztek může být zbraň. Auto je také zbraň a naučíme se ho řídit. Obojí je ale přirozené, více v článku o vzteku (odkaz na konci). Strach ze ztráty kontroly nad sebou je oprávněný, pokud nevím, co se sebou. A to nevíme, protože rodiče nás to nenaučili a ve škole se učíme násobilku. K čemu to pak je, když se všichni lidé hroutí… 

Takže proč se bavíme na téma, jestli legalizovat marihuanu? Protože lidem, kterým pomáhá chtějí, aby pomáhala i dalším – vnucováni pomoci. A protože systém nemůže dál ohnout lidi do oddanosti, raději je utlumí, než aby revoltovali a změnili vše, co se tak “pracně” vybudovalo. Což je zase neochota opustit nefunkční vzorce a strach z neznáma.

Chcete to změnit? Přiznejte si, že máte problém a přemýšlejte, před čím vlastně utíkáte? Co nedokážete udělat a proto volíte snadnější řešení?

Raději si volíme bolest, kterou známe, než tu, kterou neznáme.

Články:
O vzteku – o čem to je a jak se k němu chovat
O úzkostech

Externí články:
Jak nás trauma z dětství ovlivňuje? – http://www.spiritualplanet.cz/mudr-m-zulak-o-traumatu-cast-i-kazdeho-z-nas-vyvojove-trauma-z-detstvi-ovlivnuje-i-kdyz-o-tom-nevime-jak-si-s-tim-poradit/
Trauma a emoce – http://www.spiritualplanet.cz/mudr-m-zulak-o-traumatu-cast-ii-trauma-neni-chyba-ale-prilezitost-rust/
O únavě, konkrétně té jarní – https://www.blesk.cz/clanek/radce-zdravi-a-zivotni-styl-zivotni-styl/708878/lekar-martin-zulak-o-jarni-unave-nechtejte-vse-stihnout-dovolte-si-odpocinek.html

Rozhovory:
https://martinzulak.cz/podcast/