Spánek představuje odpočinek
Pokud celý den za něčím spěcháte, pracujete, zapomínáte jíst, vozíte děti atd. atd. a nemáte nikdy za den čas si odpočinout, tak váš nervový systém je naučený na výkon. Neumí odpočívat a proto musíte dát do denního diáře CÍLENĚ odpočinek. Ideálně byste měli přes den 40% doby odpočívat (do toho se nepočítá spánek). Mozek potřebuje nic nedělat, je to normální.
Nezpracované emoce dostávají slovo v klidu = spánku
Pokud jedete jako fretky, tak nemáte prostor si odžít různé emoce, které na vás přes den jdou. Ty ale musí někdy ven. Stádium před úzkostí a panikami je právě nespavost. Nebo už při nespavosti úzkostmi trpíte. Všechny jsou spojeny s nezpracovanými emocemi. Potlačení emocí probíhá i tak, že jdeme dělat něco, co se nám líbí. Jako například si zasportovat, do hospody nebo malovat a meditovat. Analyzující člověk potlačuje své emoce svou logikou (což můžete vidět níže na příkladu muže, který nespal).
Při spánku váš nervový systém pustí potlačené emoce ven, protože si chce zpracovat ty bloky, které jste vytvořili. Projeví se to ve snech nebo častým buzením.

Nezpracované emoce souvisí s podvědomými procesy. Pociťujeme nevysvětlitelné vnitřní napětí, stažený hrudník, hučení v hlavě, bolesti žaludku, nespavost a další. V člověku jsou neustále projevy stresové reakce. Bohužel lidé hledají bylinky, léky, techniky dýchání, meditace a další. Tím neřeší skutečnou příčinu v hloubce, a proto se potíže pořád vracejí.
SOUČASNĚ ŘEŠIT EMOCE. Řešení neleží venku, ale uvnitř nás.
Nadměrné přemýšlení, nekonečný kolotoč myšlenek, katastrofické scénáře. To vše je výsledkem hyperaktivní mysli. Tyto myšlenky mají palivo v nezpracovaných emocích. Ovšem to člověk hledající logickou příčinu moc nepochopí. Tedy zkusím jinak.
Víme, že máme inteligenci měřenou IQ (logicko-matematickou). Ale máme rovněž i emoční inteligenci EQ. A dalších 6 typů inteligence dle psychologa Howarda Gardnera. Naše společnost je zaměřena na řešení problémů, zvýšení efektivnosti, na růst a cíle. Je to přehnaný důraz na tyto hodnoty, které z nás vytváří pracoroboty, otroky firem, institucí a vůbec nenaplňujeme své vlastní potřeby, ale potřeby zaměstnavatele nebo domácnosti. Tyto vlastní potřeby mají ale emoční podklad, nikoliv logický. Když si tedy logicky vybíráme to při čem je nám dobře, tak stejně vyhoříme do únavy. Neznáme své vlastní EMOČNÍ potřeby.
Ještě jinak. Asi víte, že máme dvě hemisféry mozku. Jedna je zjednodušeně ta víc logická a druhá více emoční. Tedy chápete, že pokud vše řešíte jen logicky, tak potlačujete celou svou jednu polovinu??
Více o myšlenkách a potlačených emocích píši v článku zde: Cítíte se špatně? Zahoďte logické myšlení.

Spánek = klid
Znáte vůbec klid? Víte, co to je? Dokážete ho cítit? Dokážete se v něm uvolnit? Nebo jste stále ve střehu?
Nezpracované strachy vedou k neustálému pocitu nebezpečí, ohrožení a nemožnosti se uvolnit. Říkáme tomu stres, ale ve svém důsledku je to strachová emoce. Nemůžete dosáhnout kvalitního spánku, když v sobě nosíte nezpracované emoce a jste ve stresu = strachu.
Když jsem se ptal jednoho pána, proč nepokračuje ve vyprávění, tak odvětil: „To by se mi všechno vrátilo. Bylo to strašné, nechci se k tomu vracet.“ S tímto pánem jsme nepokročili, protože se prostě nechtěl vrtat ve své minulosti a vyčistit ji. Raději ji potlačil a chtěl žít normálně. Ve výsledku trpí nespavostí a dalšími projevy potlačených emocí.
Jediným faktorem, který je potřeba je chtít věci řešit. Můžou být jakkoliv bolestivé. Kdybyste měli velký absces plný hnisu. Nejlépe na čele. Také byste chodili po světě plni hrdosti, jak umíte snášet hnis? Nebo byste ho chtěli ošetřit, vypustit a doléčit, abyste měli hezký obličej? S potlačenými emocemi je to stejné.

Muž, který nespal
Al Herpin (1862-1947), Američan, který údajně přes 10let nespal. I když ho zkoumali horem dolem, tak nemohli potvrdit jeho tvrzení. Ví se jen to, že ho měli lékaři týden pod dozorem a opravdu nespal a nevypadal unaveně.
Na druhou stranu odmítl jet do Evropy na komplexní vyšetření, i když byl finančně motivován. Kdo by ovšem odjel od malého syna, když mu zemřela manželka. A víte od kdy nespal? Od její smrti. Jak říkal do novin: „… ten šok mi musel zasáhnout nervy, protože od té doby jsem nespal.“
Takto vypadá logický popis emoce = potlačené emoce a trauma. Muži jsou na toto více náchylnější, protože jsme společností vychováni, že musíme být silní, zodpovědní a být oporou. Vědomě si můžeme říci „stalo se, jedeme dál“, ale emoce nejdou zpracovat na logické úrovni. Potlačené pak vytvářejí zdravotní problémy.
Z PRAXE
Povím vám krátký popis příkladu z praxe. Klientka, která nemohla spát, měla mělký spánek, budily ji zvuky doma. Přestěhovala se, prodala a koupila nový byt. Myslela si, že to tím vyřeší. Ale nevyřešila, sousedi byli tišší, ale na zvuky byla stále citlivá, takže už ji vadily i jejich kroky. Chtěla byt prodat a koupit dům na samotě. V tom jsme se potkali a vysvětloval jsem ji, že se ji jen zrcadlí problém a dokud ho nevyřeší, tak si ho s sebou potáhne stále a kamkoliv. Zůstala v bytě, změnili jsme životosprávu, nasadili doplňky na míru a dva až tři dny se konečně celou noc vyspala. Ovšem další noci opět nespala. Když jsme poté šli do hloubky, objevili jsme mnoho vzorců chování, které ji znemožňovaly usnout a byly navázány na traumatickou příčinu z dětství… Trauma není to, co se nám stane, ale to, co se stane uvnitř nás následkem toho, co se událo. (Peter Levine). Konkrétně fyzické pošťuchování = hra jejího bratra a otce, když usla. Pro klientku to však bylo trauma. Jako takové bylo zapomenuto, ale uloženo a ovlivňovalo celý její život.
Nespavost je komplexní problém, pokud se vám ji nedaří vyřešit, potřebujete najít chybějící článek léčby. Klasická medicína neřeší emoce ani podvědomí. Předepíše léky na spaní, které jen dále potlačí emoce a možnost vlastního vyléčení. Potřebujete se naučit vnímat i své emoce a neutíkat před nimi. Objevit své vzorce, které většinou bývají výkonové, neustále přemýšlení do budoucnosti atp. To jsou všechno obranné mechanismy před emočním zraněním z minulosti a zde už se dotýkáme tématu traumat. Můžete si přečíst rozhovor, který jsem měl do novin na téma nespavost.