Tvoříte?

autor: | Lis 19, 2023 | Zamyšlení

Tvoření

Je jedna z lidských vlastností. Je to naplnění lidského potenciálu. Každý má svou jedinečnou esenci zabarvující proud tvoření. Někdo vymýšlí, někdo maluje, někdo buduje firmu. Zpravidla každý se při svém vývoji dostane do bodu, kde se musí rozhodnout pro zanechání strachového tvoření. Takového, které známe ve formě práce, abychom měli peníze. Starosti o děti, aby nebyly špinavé nebo nemocné. Nazval jsem to jako tvoření, ale s energii tvoření to nemá nic moc společného. Ve skutečnosti je to aktivita, která nás vysiluje a vyčerpává. Děláme ji jen na podkladě našich strachů, které nás nevědomě ovlivňují a namlouváme si, že jsou takové činnosti velmi důležité. Nejen pro nás, ale pro všechny. Zdraví ale hovoří jasně. Energie klesá, přicházejí nemoci. V takovém případě je do oči bijící, že tato aktivita není pro daného člověka autentická a nenaplňuje ho plně. Jen si to namlouvá.

Zde chci více rozvinout myšlenku opravdového tvoření. To, které je čisté. Bez strachových podkresů. Které vznikne z ničeho. Jen tak. My lidé však takovou energii neumíme uchopit a tak uděláme to, co vždy. Soudíme. Například na internetu jsou pravidelně videa jedné paní, která dělá různé věci. Například tančí s pampeliškou v ruce. Pohyby, které bychom odsoudili jako divné. Sbírá šišky a poté je hází. Opět bychom to odsoudili jako hloupost. Leč paní si proces užívá a vidíte úsměv. Energie tvoření je blízká hře. Jistě si uvědomíte, jak děti skáčou do kaluže a dospělí je napomínají a trestají. Radost – strach.

Jako dospělí jsme se plně poddali strachu a málo zažíváme radost. Když již člověk zpracovává své strachy a vymaňuje se z jejich vlivu, přichází období, kdy prahne po radosti. Radosti z tvoření. Najednou přemýšlí, jestli opustit práci. Necítí se v ní volně, tvořivě, radostně. Ale například při vyšívání ano. Ať už žena nebo muž. Logiku to nedává. Jak můžu opustit kvůli svým pocitům práci, která mi zajišťuje peníze a živobytí? Vyšíváním se neuživím. Možna ano, možná ne. Uvědomujete si, že nemůžete zahodit rozvinuté schopnosti, které jste využívali v práci a stali jste se dobrými. Nemůžete zahodit všechen ten čas. Chci vás tedy navést na myšlenku jinou. Nerozvíjeli jste celá ta léta činnost a schopnosti, které vás jen udržovaly ve strachu a potvrzovaly vaše traumatická přesvědčení? Které sice naplňovaly vaši peněženku, ale jaksi méně vaše srdce?

Tvoření, které vás naplňuje radostí, může vypadat infantilně, ale měli jste možnost ho rozvíjet? Mnoho lidí totiž namítá, že se tím nedá uživit. Že to dělají všichni apod. Ale dali jste do něj takové úsilí mnoha let? Nebo jste upřednostnili strachové činnosti, které spolkly většinu času? Zapátrejte si sami. Ve hře je totiž opuštění vaší osobnosti založené na strachové činnosti. A ta se bude bránit. Přeji hodně odvahy k jejímu zdolání.

Ve svém životě i praxi na klientech pak vidím právě to období, kdy člověk má začít tvořit. Každého to tam vede. Je to energie, je to radost, je to naplnění. Bohužel se v něm blokujeme. Když to překonáme, vede to k radosti a spokojenosti. A na této cestě přichází samozřejmě zdraví. Je to přirozený následek toho, že jsme si vybrali energii lásky namísto strachu. Takové rozhodnutí vede do neprobádaných míst a neznáma. Objevujte, hrajte si a tvořte.