Umění tvoření: Tajemství kreativního procesu jako cesta seberozvoje

autor: | Lis 19, 2023 | Zamyšlení

Tvoření naplňuje lidský potenciál. Někdo vymýšlí, někdo maluje, někdo buduje firmu, každý tvoří po svém. Kreativní energie tvoření je léčivá a zahajuje blahodárný proces na duši. Vzbuzuje v nás niternou radost, naše vnitřní dítě. Bojíte se, že to neumíte, že už jste to zapomněli? Možná je to součást vašeho odsouvaného dětství, ale rozhodně to stále umíte. Dovolte svému potenciálu, aby se naplno rozvinul. Dovolte si žít.

Radost z tvoření pokoří i vážné nemoci

Opravdové tvoření je čisté, bez strachových podkresů. Energie tvoření je blízká hře. Ať už vás takto naplňuje tanec s květinami nebo mávání nabarveným štětcem. Nejdůležitější je přitom být tady a teď a užívat si to. Jenže my lidé obvykle takové krystalické projevy nejprve odsuzujeme. Jistě si vybavíte, jak děti skáčou do kaluže a dospělí je napomínají a trestají. Tak trochu to máme naučené z dětství – radovat se znamená, že nás někdo srazí, pokárá. A bojíme se naplno projevit. Radost v nás vlastně vzbuzuje strach.

Prožívání radosti a navracení se k sobě samému přitom může pomoci i vyléčit se z rakoviny, jak se s námi podělila o svůj příběh v podcastu Daniela Radková, která řekla NE konvenční strachové medicíně.

radost ze života

Dospělí jsou zvyklí žít ve strachu a neradovat se ze života

Když už člověk zpracovává své strachy a vymaňuje se z jejich vlivu, přijde silná touha po radosti. Radosti z tvoření. Přestane se cítit dobře v práci v kanceláři, ale cítí, že třeba vyšívání mu přináší tu pravou, bytostnou radost a chuť do života. Je jedno, jestli je to muž nebo žena. Jenže ego pořád živí strach – „tím, co mě baví, se neuživím, nemůžu přeci opustit práci!“

Možna ano, možná ne. Bojíte se zahodit schopnosti, které vás v práci dělají dobrými? A nerozvíjeli jste celá ta léta činnosti a schopnosti, které vás jen udržovaly ve strachu a potvrzovaly vaše traumatická přesvědčení? Které sice naplňovaly vaši peněženku, ale jaksi méně vaše srdce? Nemůžete tvrdit, že tvoření vás neuživí, pokud jste jeho rozvíjení nevěnovali řadu let a nezkusíte to.

Strachové tvoření čistě pro peníze a přežití je totiž vysilující, vyčerpává a dřív nebo později přijde syndrom vyhoření (duše řekne „takhle ne, dělej s tím něco“). Od podstaty toho, co bychom opravdu chtěli, nás dělí jen strach, že nás to neuživí. Jednoho dne ale budeme muset opustit strachové tvoření a začít žít. Život nás postaví před otázku „jak přestat být otrokem vydělávání peněz a ponořit se do toho, co nás opravdu baví“. A tady začíná cesta seberozvoje, zpracování svých bloků, převzetí kontroly nad svým životem.

Když neslyšíte volání po změně, může si život vynutit změnu sám. Nejčastěji nemocí. V podcastu s Evou Pelzerovou si poslechněte, jak ji nemoc donutila opustit tři práce, a jak nakonec našla smysl svého života. Podobné příběhy jsou společné všem vyléčeným, které můžete objevit v rozhovorech.

Tvůrčí činnosti léčí

Proč je tvoření důležité v každodenním životě?

Ve svém životě i v praxi na klientech pak vidím právě to období, kdy člověk má začít tvořit. Každého to tam vede. Je to energie, je to radost, je to naplnění. Bohužel se v tom naplnění blokujeme. Když strach překonáme, vede to k radosti, k nalezení smyslu života, ke klidu. K sobě samému. A na této cestě přichází tak nějak samozřejmě zdraví. Je to přirozený následek toho, že jsme si vybrali energii lásky namísto strachu. Takové rozhodnutí vede pak do neprobádaných míst a neznáma. Objevujte, hrajte si a tvořte. Radost s tím spojená přináší zdraví.