Proč jsme unavení a co se děje s naším tělem?

autor: | Bře 25, 2024 | Emoce, Psychosomatika

Hlavně na jaře se do našich životů nenápadně vkrádá „jarní únava“, ale často zůstává i po zbytek roku. Spousta z nás to považuje za normální a prostě čeká, až to přejde. Někteří se ji snaží řešit a posílit tělo nejrůznějšími přípravky, detoxy nebo šťávami… Proč únava (nejen jarní) přichází a co nám chce tělo říct?

Přirozený rytmus těla

Jestli alespoň trochu nasloucháte rytmům ročních období, rytmům Země i těla, možná už víte, že zima je obdobím klidu a spánku. Příroda spí. Lidé dříve v zimě odpočívali, sbírali síly na další rok, čerpali z celoročních zásob, hodně spali (protože bylo málo světla) a jedli vydatná jídla, aby přežili zimu. S příchodem jara pak ušetřenou energii probudili k životu, zmobilizovali své síly a vrhli se do práce, do nové sezóny, do rozpuku. Tento rytmus je už dnes zapomenutý a přehlížený. Lidé jedou v plném pracovním nasazení po celý rok, ve dne i v noci, čerpají energii nadoraz a zapomínají ji někde také doplňovat. S příchodem jara pak tělo signalizuje vyčerpání. Jde o první známku nerespektování přirozených rytmů a velkou výstrahu „naučte se odpočívat“.

Naučte se odpočívat

Odpočinek především

Ruku na srdce, jak odpočíváte? Zejména ti, co cvičí jógu vědí, že západní civilizace ze zásady neumí odpočívat a sotva dojde na meditaci a zklidnění, tak usneme. Jsme orientovaní na výkon a je těžké vypnout a doplnit energii. A i když se rozhodneme pro nějakou „dobíjecí“ aktivitu, často u toho máme plnou hlavu stresujících myšlenek, co ještě musíme udělat, až dorelaxujeme. Jak se cítíte, když se rozhodnete nic nedělat a prostě si hodit nohy na stůl? Děláte to často? Nic nedělat může mít občas mnohem hlubší přesah, než si myslíte.

Spánek místo relaxace

Únava jako součást menstruačního cyklu

Jak moc jste, dámy, sladěné s biorytmy a přírodou? Menstruace je přirozená část měsíčního cyklu, kdy tělo říká „potřebuji si odpočinout“. Je důležité to nepřehlížet a skutečně polevit a dopřát si odpočinek. Předejdete tak mnoha nemocem i bolestivým stavům. Menstruace totiž nemá bolet. A pokud jste sladěné se svými ženskými a mužskými principy a celému cyklu pozorně nasloucháte (spolu se zdravým životním stylem), je menstruace takřka bezproblémová. Skvěle o tom hovoří Cyklická žena.

Víte, co jíte?

Pokud cítíte únavu (nejen na jaře), určitě vás nejprve napadne, čím doplnit látky, které tělu možná chybí. Je to jedna z možností. Kvalitní strava je kvalitním pohonem pro váš život. A například nadměrná konzumace živočišných produktů zatěžuje organismus. Stejně, jako jídelníček bohatý na ovoce a zeleninu v zimních měsících – v našich zeměpisných podmínkách není taková strava pro tělo přirozená, jejím trávením se spotřebuje víc energie, než doplní a může to způsobovat oslabení těla (nehledě na to, že v supermarketu dostupné ovoce a zelenina obsahuje jen zlomek předpokládaných živin, díky způsobu pěstování). Přirozené jsou naopak obiloviny, luštěniny nebo čistá voda.

Jak podpořit imunitu se dočtete v článku Budujme imunitu komplexně.

Zdravý životní styl je základ

Zánět

Únava je i přirozeným následkem zánětu probíhajícího v těle. Může být infekční nebo třeba autoimunitní, akutní nebo chronický. Někdy jde také o alergický zánět ve střevech nebo průduškách v období pylové sezóny. Únava je také součástí post-covidového syndromu. Pro snížení zánětlivého stavu v těle je dobré se zaměřit právě na zdravý jídelníček, mikrobiom, dech nebo třeba otužování (to ale nedoporučuji všem, převážně lidem trpícím úzkostmi. Pokud vás trápí úzkosti, mrkněte na doporučení podle tradiční východní medicíny).

Dechové relaxační cvičení zklidňuje nervový systém a tím snižuje stresovou zánětlivou reakci.

Myšlenka – emoce – tělo

Pokud chcete únavu opravdu překonat, uchopit, pochopit a zvládnout, pak vás zklamu – není to jen o vyčerpání těla. Všechno souvisí se vším a pociťujete-li únavu na tělesné úrovni, nevíte, kde sebrat síly a jak opravdu hluboce dočerpat energii, měli byste začít především u toho, na co během dne myslíte a co vás obírá o energii. Na emoce, které vaše myšlenky vyvolávají. Naučit se je ovládat a zpracovávat, abyste energií zbytečně neplýtvali.

Je čas odstranit z vašeho softwaru v hlavě škodlivý malware. Jak na to si povíme v dalším článku o myšlenkové úrovni únavy.

Jak překonat únavu?