Býváte často nemocní? Pokašláváte pořád nebo míváte třeba záněty močového měchýře? Nebaví vás neustále řešit léky, vitamíny a do toho se musíte pořád o něco starat? Tak zpozorněte, protože můžete být náchylní k infekcím díky špatným vztahům.
Jak posílit imunitu?
Poslouchal jsem na imunologii různé případy. Dělal jsem pacientům různé testy, jestli jejich imunita správně funguje. Vysvětloval jsem jim, jak budovat imunitu komplexně. Stejně většina pacientů měla testy v pořádku. Neměli poruchu v buněčné ani protilátkové imunitě, a přesto byli pořád „na hromadě“. Učitelky si to vysvětlovaly tím, že jsou s nemocnými dětmi. Inženýři hledali vysvětlení ve špinavých filtrech klimatizace apod. Otáčel jsem pozornost těchto nemocných nikoliv na „bacily“ ale na je samotné. Co by je mohlo stresovat?
Stres snižuje funkci imunitního systému
Imunita sestává hlavně z buněk, které přímo bojují proti bakteriím a virům. A také z buněk, které vytvářejí protilátky cestující v krevním řečišti a míří k místě zánětu. Jednoduše řečeno. Všechny procesy výroby buněk a jejich cestování po těle, stejně tak hledání infekčního cíle k zneškodnění jsou ovlivňovány hormony.
Hormony mají pozitivní nebo negativní vliv na imunitní funkce a tím také na množení infekčních původců. Například ženské hormony snižuji míru zánětu, nežto mužské nikoliv. Proto když má chlap rýmu, tak umírá, nežto ženská funguje dál. Naopak zaplavuje-li tělo neustále stresový hormon kortizol, tak tím dělá člověka náchylnějšího k nemocem. Správná otázka tak není, jaká bakterie mi dělá problém, ale proč jsem ve stresu, který snižuje mou obranyschopnost?
Jak vzniká stres?
Stres je obecný pojem a už jsme si řekli, že zvyšuje hormon kortizol. Co však samotný stres způsobuje? Jsou to jednak tělesné podněty, tzv. fyzický stres (horko, zima, zátěž, atd.), ale je to i psychický stres. Ten nemá jasnou příčinu. Někoho vystresuje pavouk, někoho kůň a někoho tchýně. Psychický stres nelze paušalizovat a jako lékaři nemůžeme označit jednu osobu, věc nebo myšlenku jako spouštěč. Protože stejná věc někomu jinému nespouští stres. Jde tak o naše vnímání. To určuje, co a kdo nás rozhodí.
Když nás někdo rozhodí
Stres souvisí se vztahy tím, že vás někdo může štvát. Jste v klidu a díky některé osobě se dostanete hned do napětí. Jako dospělí toto napětí potlačujeme a snažíme se chovat slušně. Ať už jsme v kontaktu s tchýní nebo vlastními dětmi, tak nás někdy můžou frustrovat. Pokud to budeme přehlížet a dál se budeme potlačovat, zvyšujeme míru svého psychického stresu. Stejně působí i pozitivní myšlení. Když mě totiž naštve dítě rozbitím mého oblíbeného talíře, tak si můžu říkat, jak je to hezké, ale tímto racionalizováním opět jen potlačuju své emoce. Náš vnitřní papiňák dostává přetlak a kortizol proudí tělem naplno.
Cítíte se pod tlakem a máte opakované infekce
Stejná situace je, když máte svůj vztek potlačený. Toto si vůbec neuvědomujete a myslíte si, že jste hodný člověk. Přitom vás však trápí únava, úzkosti, třes, křeče, nespavost, bolesti, neschopnost se uvolnit a opakované infekce. Jste natolik potlačeni, že si nemusíte připouštět, že vás někdo rozhodí. Automaticky to přecházíte a snažíte se dál pracovat nebo se starat o domácnost. Přitom to ve vás vře. Jen o tom nevíte. Potlačený vztek je hlavní psychosomatickou příčinou nemocí a konkrétně zánětů. Takže dám ruku do ohně, že patříte do těchto dvou skupin. Buď si toho jste vědomi, nebo ještě nejste.
Jak se odtlakovat?
O vzteku a agresi jsem psal obsáhlé v tomto článku: Vztek, agresivita, psychosomatika a příčiny. Tam můžete najít, jak pracovat se svým vztekem. A k tomu bych dodal, že po jeho uvolnění potřebujete pracovat na tom, proč ho cítíte. Jelikož se bavíme o vztazích, tak vzniká právě tím, že přehlížíte své hranice. Berete si toho na sebe hodně a pak se cítíte pod tlakem. Narážíte na neshody s druhými lidmi a neumíte se domluvit. Vyhýbáte se konflitkům nebo vytváříte nevědomě konflikty a pak se divíte, že jsou na vás druzí škaredí.
Zvýšení imunity, to jsou dobré vztahy
Nerespektování, špatná komunikace, neschopnost říci ne, mlčení, křičení. To všechno jsou typické vztahové problémy člověka, který neumí pracovat se svými hranicemi a díky tomu může mít špatné vztahy. Takové, které ho vyčerpávají nebo frustrují. Jak jsem již řekl, stres je moc obecný pojem. Přesto ho nejvíce způsobují naše vztahy. Namísto toho, aby byly podporující a bezpečné, tak jsme ostražití a napjatí. První varianta podporuje naše zdraví a ta druhá způsobuje stres. Jak to ale udělat, abyste mohli lépe pracovat se svým stresem a své vztahy proměnit na bezpečné a důvěrné? Potřebujete hlavně přesně určit jednotlivé třecí plochy a pak s nimi dále pracovat. Potřebujete pracovat na svých osobních hranicích.
Jak zlepšit vztahy
Zpracoval jsem pro vás praxí ověřený postup, jak zlepšit vaše vztahy a tím i posílit imunitu. A to konkrétně pomocí jednoduché metody využívající práci s osobními hranicemi. Můžete se ji naučit a můžete ji naučit i vaše blízké. Funguje na dospělé i děti. V online kurzu najdete videopřednášky a cvičení ke zlepšení vašich vztahů, na stránce máte zdarma první video. Protože tato metoda je jiná a vychází z mých znalostí práce s traumaty. Lidem pomáhá cítít se lépe. A pokud vás trápí rodičovská frustrace, můžete s ní lépe pracovat v e-booku Co mi dítě zrcadlí.
Je to na vás. Buď budete opakovaně nemocní, nebo se zkusíte podívat na svůj stres vznikající ve vztazích.