Tkáňové soli

Neboli buněčné, Schuesslerovy (Schüßlerovy), biochemické soli = minerály.

Co to je?

Buněčné = tkáňové soli jsou výborný doplněk k léčbě mnoha nemocí. Ty právě bývají vyvolány minerální nerovnováhou, kterou buněčné soli umějí upravit a tím zmírnit nebo vyřešit známky deficitu = nemoci.

Jedná se o doplnění základních minerálů buňkám pro jejich optimální fungování = zdraví. Zakladatelem je lékař a homeopat Schüssler, který vzal poznatky jeho současníků a vytvořil systém 12 základních minerálů = solí, které vypozoroval, že jsou důležité pro správné fungování buněk, potažmo tkání a organismu. Díky znalosti chemie si všiml, že buňka lépe vstřebává látku, pokud je v množství, které dokáže využít. Takové množství spolu se znalostmi homeopatického ředění určil laboratorními pokusy a praxí s pacienty. Svůj objev publikoval v díle „Zkrácená homeopatická terapie“ a provozoval svou praxi v součinnosti s lékárníky.

Buněčné soli mají schopnost zvýšení vstřebávání, vyrovnávání vnitrobuněčného deficitu minerálů, ovlivnit jejich pohyb, vylučování a celkovou rovnováhu.

Homeopatie je informační medicína, buněčné soli doplňují deficit. I když jsou homeopaticky ředěné (v šesté decimální potenci, D6), tak pořád obsahují molekuly minerálu. Např. v jedné tabletě Calc phos (firmy Biomineral) je 2,2 * 10e15 molekul CaHPO4 (zdroj viz níže). Dvanáct základních buněčných solí jsou sloučeniny sodíku, draslíku, železa, vápníku, hořčíku s kyselinou fosforečnou, sírovou a chlorovodíkovou. Ke dvanácti základním buněčným solí následovníci přidali doplňkové (zinek, měď, selén, jód, atd). Jednotlivé charakteristiky solí jsou popsány v literatuře.

REGISTRACE SÚKL jako léčivo mají preparáty firmy Adler s níž také spolupracuji.

Historie

Zakladatelem/vynálezcem/terapeutem buněčných solí je lékař dr. W. H. Schuessler žijící v 19.stol. Návazal na teorii dr. S. Hahnemanna (homeopatie), dr. R. Virchowa (patologická anatomie), dr. J. Moleschotta (fyziologie). Dr. Schuessler sám homeopatický terapeut vyřkl myšlenku „Obnova buňky a tím i celého těla je výsledkem vyrovnání deficitu anorganických solí„. Jeho teorii posadil na základě v té době moderních a uznávaných postupů. Dnes bychom to označili za pseudovědu, protože homeopatie je šarlatánství a fyziologie je věda. Nicméně pokud bychom postupovali jako dr. Schuessler a jako vědci svými pozorováními a pokusy dosahovali dobrých výsledků, tak je to léčba jako každá jiná. Jeho objev vychází i z Paracelsova učení (zakladatel farmakologie). To, že je důležité minerál poskytnout buňce v naředěném množství jsou si vědomi i dnešní fytoterapeuté.

Homeopatii viděl dr. Schuessler jako složitou, ač ji sám úspěšně praktikoval. Původní vědeckou práci proto publikoval jako „Zkrácená homeopatická terapie“. Prof. Virchow vyslovil domněnku, že choroba těla je chorobou buňky. (Kromě toho se dodnes učíme jeho závěry, např. znaky zánětu a podmínky vzniku žilní trombózy). Doc. Moleschot byl materialista a inspiroval dr. Schuesslera názorem, že nemoc buňky je způsobená ztrátou anorganických solí. K těmto myšlenkám pak přidal dr. Schuessler svou, kterou prakticky ověřil – aby buňky mohly minerál přijímat, musí být potencovaný (z homeopatické terminologie zředěný). Narozdíl od homeopatie neléčí podobné podobným, ale upravuje deficit minerálu v buňkách. Tedy mají schopnost zvýšení vstřebávání, vyrovnávání vnitrobuněčného deficitu minerálů, ovlivnit jejich pohyb, vylučování a celkovou rovnováhu.

Cell Salts - Rockwood Natural Medicine Clinic

K čemu je používám?

Vzhledem k nedostatku minerálů ve výživě se v prvé řadě snažím upravit jídelníček. Současná zemědělská půda je však chudá na minerální látky více než dříve, takže nelze očekávat jejich adekvátní doplnění. Buněčné soli používám jako účinnou podporu a doplnění potřebných minerálů (např. hořčík Magnesium phosphoricum, Nr. 7). Jako podporu při odkyselení a detoxikaci. K podpoře funkce buněk na základě potíží nebo jako preventivní podávání k udržení zdraví na základě astrologie. Používám především základní buněčné soli.

Reference

Ukázka efektu buněčných solí ze skupiny na Facebooku (není můj klient):

„Po začátku užívání buněčných solích Natrium chloratum jsem začala pociťovat žízeň tak hodně, že jsem i během spaní se budila a pila. Postupem času se mi upravila suchá kůže a únava.“
Petra

„Trpěla jsem na bolesti při menstruaci a migrény. Při užívání hořčíku Magnesium phosphoricum se potíže zmenšovaly až už nemusím užívat prášky proti bolesti.“
Mária

„Měla jsem arytmie a lékaři mi i vypalovali něco v srdci. Což zabralo ale pak se na pozdější kontrole ukazovala další arytmie. Při užívání Magnesium Phosphoricum mám na kontrole dobré výsledky a žádná arytmie už není.“
Iva

„Při nachlazení užívám Ferrum Phosphoricum a zdá se mi, že je mírnější než dříve. To jsem býval často nemocný a s vysokými horečkami.“
Roman

Odborné reference:

„Bunkové soli sú súčasťou mojho každodenného predpisu v pediatrickej praxi už minimálne 8 rokov. Oceňujem ich skvelý liečebný efekt, ktorý je založený na regulačnom posobení, a teda stimulácii organizmu k optimálnej reakcii…“
MUDr. Jana Kaprinayová, pediatrička Bratislava

„Bunkové soli sa stali súčasťou mojej každodennej lekárskej praxe, či už v riešení gynekologických problémov, osteopénie, ale predovšetkým pri starostlivosti o tehotné. Mnohým mojim pacientkam pomohli k uzdraveniu. Dúfam a verim, že raz príde čas, keď sa liečba bunkovými soľami bude vyučovať v rámci štúdia medicíny na lekárskych fakultách.“
MUDr. Ľudovít Janek, PhD., gynekolog, Bratislava.

Osobní konzultace

Schüsslerovy soli používám jako doplněk během vstupní konzultace (1,5h). Po probrání stavu určíme možnosti nápravy, tj. změna životosprávy, doplňky stravy nebo tkáňové soli. Současně vždy poukážeme na psychosomatické souvislosti, které později řešíme.

Např. u únavy můžeme použít kalium phosporicum na zvýšení energie, jenže ji člověk využije špatně. Má nezdravý vzorec chování výkonu a perfekcionismu, který ho vyčerpává a je potřeba řešit také toto.

Chci tím říct to, že pokud chcete jen doporučit tkáňovou sůl, nechoďte za mnou. Žádná pilulka vám nepomůže zlepšit život a já neřeším věci povrchně, ale do hloubky.

S většinou klientů řešíme psychické příčiny nemocí a mnohdy jim právě zakážu užívání jakýchkoliv doplňků, protože je to jen útěková strategie od jejich opravdových potíží, které neřeší a proto se pořád točí v kruhu. Takže reálně užívá tkáňové soli jen asi 10% mých klientů. 

Můžu doporučit terapeuty k tkáňovým solí:
Magdaléna Sapíková
https://homeopatiemagdalena.cz/
https://www.linkedin.com/in/magdalena-sap%C3%ADkov%C3%A1-73506953/
https://katalogpodnikatelek.cz/katalog/magdalena-kucerova/

Ina Pokorná
https://www.inapokorna.cz/

 

Zdroje:
Kellenberger R., Kellenberger CH., Kopsche F. Minerální soli Dr. Schüsslera, brána k tělesnému a duševnímu zdraví, Fontána 2018. ISBN 978-80-7336-915-6
Truplová Brachňáková Ž., Trupl M. Bunkové soli, Biomineral 2018.
Váňová H. Praktická homeopatie, využití dvanácti biochemických solí. Grada 2016. ISBN 978-80-271-0109-2
https://schussler-soli.cz/eshop/cs/