Úzkosti a panika

Úzkosti a panika – co s nimi?

Dostáváte se do paniky? Cítíte se někdy zoufale? Máte pocit, že vás ovládají emoce a chtěli byste vědět proč a co s tím dělat? Tak čtěte dál, protože toto se neučí ani doktoři ani psychologové. A zvládnete to bez léků.

Je potřeba si uvědomit, že tyto potíže jsou až konečná fáze neřešených a potlačených problémů, které člověk má. Buďto si je neuvědomujete a jste naštvaní nebo zoufalí, že máte pořád paniky. Nebo už si uvědomujete, že něco není v pořádku, pracujete na sobě, ale stejně se cítíte špatně. Pořád jste nevyřešili příčinu. Čtěte dál.

Antidepresiva a jiné

Běžná medicína a psychologie nepracuje s podvědomými procesy. V zahraničí už se toto mění, no v Česku jsme stále zkostnatělí. Takže i když psychiatr chápe, že práškem to nevyřeší, oficiálně nemáme metody pracovat s panikami a úzkostmi. Bohužel antidepresiva vypnou v člověku prožívání emocí, což je v celostní léčbě obrovský problém.

Je to jako bych se snažil přejít řeku přes most a někdo mi vyloupne oči. Nevidím, kudy se dostat na most. Zkusím ho slepý hledat, jdu dopředu, ale tam je voda, kterou se bojím překonat. Nemám šanci ani doplavat, ani najít most na druhou stranu. Takto zůstanu tam kde jsem. Na závěr dostanu strach z toho, že nemám šanci se jakkoli pohnout z místa, které mě tak děsí a dostanu další prášky…

Strach jako pojítko.

Při panice přestane existovat realita, člověku se jakoby zastaví svět a uvízl se svou bezmocí. Vše se ještě může přenášet na tělo a člověk se začne třást, srdce mu vyskočí z hrdla, hluboce dýchá.

Úzkosti se objevují více v klidu nebo spánku (nespavosti), když se tělo uvolní. Nebo také přes den pocity sevřenosti hrudníku, problémy s dechem, bolestmi hlavy. Neustálé vnitřní napětí.

Pokud chceme pracovat s těmito stavy komplexně a opravdu odstranit příčinu těchto potíží, je potřeba zvědomit podvědomé procesy. Ty se týkají strachu.

Paniky

Jsou výsledkem nezpracovaného strachu, který nás ovládá v myšlenkách. Myšlenky se množí a jedna následuje druhou. Toto trvá roky, člověk si už ani neuvědomuje, že celý jeho život je ovládaný strachem. V hlavě se mu tvoří katastrofické scénáře, které nejdou zastavit a vidí všude důkazy, že má pravdu. Toto trvá roky a člověk se dostane do fáze panik, kdy se s ním svět zastaví… Protože tohle je jediná brzda vyššího já na to, aby se člověk svými myšlenkami neubližoval.

Úzkosti

Jsou zapeklitější v tom, že je to nemoc emocí. Strach je ovšem také pojítko, protože lidé, kteří zažívají úzkosti mají podvědomý strach z emocí. Na základě traumat z dětství, kdy se emočně projevovali a byli potrestáni, znehodnoceni, zesměšněni. Základ práce s úzkostmi je práce s emocemi, které jsou potlačené a ovlivňují nejen psychický stav, ale také tělesné zdraví.

Nezvědomělé strachy ovládají myšlení

V hlavě probíhají katastrofické scénáře, jak se co nepovede. Člověk cítí vnitřní napětí, není z toho úniku. V případě panik je nejprve potřeba se naučit pracovat s myšlenkama. Ukotvit se v realitě. Dále práce se strachy, protože za každou negativní myšlenkou je strach.

Příklad, jak to všechno vzniká:

Žena jde večer domů z práce a za rohem domu, kam nedopadá světlo a je tam více tma ji osloví muž, který chce vědět kolik je hodin. Žena zamrzne, je překvapená a kouká se na hodinky, aby řekla čas. Muž poděkuje a odchází.
Další den v práci se jen tak zmíní kolegyním a ty ji obdivují, že se ji nic nestalo. Dnes je to přeci všude samý násilník a když tam byla tma, tak může být ráda, že ji neznásilnil a neokradl. Toto si žena neuvědomila, děkuje Bohu, že se jí nic nestalo a příště si dá pozor.
Večer jde domů a když se blíží k tomu místu, tak zpozorní a sleduje okolí. Jde dál s pozorností na vše kolem. Projde a uleví si, že se nic nestalo.
Další dny se žena vyhýbá tmavým prostorům. Výtah jede pomalu, chce jít po schodech, ale tam zrovna nesvítí světlo. Zastaví se a počká raději na výtah. Strach ze tmy ji začíná ovládat. Toto trvá měsíce a už si ani neuvědomuje, že se vyhýbá tmavým místům kvůli tomu, že se jednou polekala. Že ji kamarádky k tomu vystrašily. Končí to tak, že žena nevychází ven po setmění, všude doma má žárovky. Náhradní žárovky. Náhradní baterky, kdyby přestala fungovat elektřina. A tak dále. Když pak někdy v práci vypne proud a je tma, začne panikařit.

Fóbie

Pokud k tomu všemu máte fóbii z čehokoli, tak váš strach šahá až do fáze porodu. Potíže s porodem dobře zpracoval prof. Stanislav Grof, jako zakladatel transpersonální psychologie. Tyto potíže, stejně jako paniky a úzkosti, dobře řeší psycholožka Mgr. Veronika Pešková, se kterou spolupracuji dlouhé roky. Fóbie zpracovat neumím, proto Vás odkáži na ni. Níže jsme spolu natočili videorozhovor na téma transpersonální psychologie, úzkostí, emocí, únavy.

Rozhovor s Mgr. Veronikou Peškovou

Jak úzkosti a paniky NEřešit – čemu se vyhnout

Všemu, co jejich příčiny potlačuje. Byl jsem svědkem a nyní terapeutem, jak se z panikářů stali klidní lidé a bez léků. Nebylo to za měsíc, ale za roky. Je to nic, když si uvážím, že mnoho slavných i neslavných osobností přiznává, že celý život žijí s úzkostmi. Je chvályhodné, že naše společnost již přijímá tyto problémy, ovšem vůbec je neřeší. Vysvětlím proč.

Útěkové strategie

Znáte to, když se den neodvíjí podle vašich představ? Něco se nepovedlo v práci, s partnerem se neumíte dohodnout, děti obzvlášť neposlouchají a narušují hranice. Vynořila se vám kopa nepříjemných emocí a tak si řeknete, že by bylo fajn něco udělat…

• jít uklízet, vařit

• jít si zaběhat/zacvičit

• kouknout se na seriál

• meditovat

• kouknout se na Facebook, Instagram aj.

• pokecat s kámoškou

• pracovat na zahradě

• dát si nohy nahoru a pohár vína

• zaměřit se na hezké věci, pocity, vzpomínky

• hrát hry na počítači

• udělat dechové cvičení

• číst si hezkou spirituální knížku

• učit se

• jít do hospody na pivo

• dokončit práci, která vám stojí

Útěkové strategie – zahánění negativních emocí různými činnostmi od uvaření čaje až po ušlechtilou meditaci = potlačení, odmítnutí. Únikovou strategií je cokoliv, čím se v aktuálním okamžiku rozptýlíme, abychom danou emoci nemuseli cítit. Dlouhodobé potlačování emocí tvoří úzkosti. Největší problém je, že si to člověk neuvědomuje. Až někdo zvenčí je ten první, který na to upozorní.

Emoce fungují jako pošťák, snaží se odevzdat důležitou zprávu, kterou často potlačujeme a přehlížíme. Avšak čím víc před pošťákem utíkáme, tím víc se jeho balík zvětšuje a tíží nás ještě více. Tyto strategie jsou však krásné pozlátko, pod kterým se skrývá pravda, kterou nechceme cítit a teda nemůžeme posunout svůj život správným směrem. Své stinné stránky nevyléčíme tím, že je od sebe oddělíme nebo potlačíme. ALE tím, že si je dovolíme vidět a pracovat na nich. Což říká mnoho léčebných směrů a opět upozorním, že i tyto směry jsou slepé uličky. Možná vám pomůžou, ale pořád se budete točit v kruhu a potíží se nezbavíte. Tomu neříkám řešení.

Slepé terapeutické uličky:

• EFT

• Bachovy květové esence

• homeopatie

• NLP, neurolingvistické programování

• rodinné konstelace, regresní terapie

• bylinky

• východní medicína

• léky

• dechové cvičení

• jóga a terapie pohybem

• omega 3, hořčík, …

• aj.

Proč to jsou slepé uličky? Buďte k sobě upřímní. Všechno to jsou metody, které působí zvenčí a nejlépe ještě rychle. Vy sami jste si způsobili úzkosti a paniky. Která z těchto metod vám mění pohled na svět? Která z těchto metod řeší podvědomé strachy? Svůj problém nemůžete vyřešit bylinkou nebo homeopatií, tím řešení jen oddálíte a jste stále závislí na těchto metodách. Kterou tuhle metodu můžete opustit, když se cítíte dobře?

Pokud se teď zlobíte nebo kroutíte hlavou, že to nejsou slepé uličky. Fajn. Já vás nemusím přesvědčovat. Někteří lidé na internetu nebo přednáškách pak bojují proti tomu, co říkám. To se jejich ego brání. Toto ego se stejně tak nechce pustit úzkostí a panik. Cesta léčení je skrz práce na něm.

Jak skutečně léčit paniky a úzkosti?

Existuje řešení.

To řešení je práce na sobě. Žádná pilulka, žádná super patentovaná metoda. Věřím, že člověk má sílu se ze všeho dostat. Jakákoliv nemoc je jeho zkouška duše. Není to nic, co by zdržovalo. Je to stopka člověku, který se odklonil od své cesty duše. Například léčitel Jaroslav Grünwald zažíval tyto stavy mnoho let a nebýt jich, nedostal by se tam, kde je. Děkuje za to.

Řešení je naučit se pracovat s myšlenkami, emocemi, zvědomit strachy, vzorce chování, práce s traumaty a další. Pomůžu vám ke změně a nadhledu, naučím metody, kterými to zvládnete. S tím vším jsem na sobě pracoval a pracuji. Věřím tomu natolik, že jsem opustil jistou práci lékaře, nastartovanou kariéru včetně PhD.

S kolegyní psycholožkou Mgr. Veronikou Peškovou, která tyto metody zpracovala, se zaměřujeme na tento problém. Kromě ní funguje tým Linky úzkosti, kde pracují ženy, které se z panik dostaly. Linka je placená a máte jedinečnou možnost podpory někoho, kdo vše zažil, zpracoval a pomůže vám akutně zpracovat paniky. Dlouhodobé řešení je pak skrze terapeuty, včetně mě.

Skutečná příčina úzkosti a rozhovor o lince úzkosti:
https://trocha-inspirace.cz/blog/2021/08/13/skutecna-pricina-uzkosti/

Odkaz na Linku úzkosti:
https://pomoc.trocha-inspirace.cz/


Můžu vám pomoci s úzkostmi či panikami. V mých konzultacích využívám ještě podpůrných technik, které pomohou posílit nervy, zpracovat stres, vyživit tělo. Jak jsme si řekli, to neřeší příčinu, ale pomáhá k tomu, abychom dokázali klidněji projít stresovými procesy. Pokud má klient své oblíbené postupy, využíváme je také.